Kaheaastane Olivia oli pärinud sama haiguse, mis tema suur õde.

Kaheaastane Olivia oli pärinud sama haiguse, mis tema suur õde.

"Nagu paljud haigused, on sellega seotud isiklik vastutus, kuid see pole lõpp. Mantra „söö vähem ja liigu rohkem” – mida olen terve oma elu kuulnud – ei ole lahendus.

Ühel juhul saatis WTTG-TV uudisteankur Washingtonis DC-s säutsu, milles kritiseeris tervishoiuametnikke selle eest, et nad seadsid vaktsiini jaoks esikohale rasvunud patsiendid.

"Olen nördinud, et igas vanuses rasvunud inimesed saavad esmajärjekorras juurdepääsu vaktsiinile enne, kui kõik olulised töötajad," ütles Blake McCoy hiljem kustutatud säutsus. "Vaktsineerige kõik hädavajalikud töötajad. Siis rasvunud."

Kohalik jaam teatas New York Daily Newsile , et McCoy peatati pärast solvava säutsu kustutamist ja Twitterisse vabanduse postitamist, kuid terviseekspertide sõnul on see järjekordne näide sellest, kuidas kaalukallutatus tungib tervishoiusüsteemi ja Ameerika ühiskonda.

Rasvumine ja COVID-19

Ligikaudu 40% täiskasvanud ameeriklastest on haiguste tõrje ja ennetamise keskuste 2018. aasta andmete kohaselt rasvunud. Uuringud on näidanud, et rasvunud inimestel on COVID-19 tagajärjed suurema tõenäosusega halvemad kui teistel, kellel on madalam kehamassiindeks (KMI).

Põhja-Carolina-Chapel Hilli ülikooli teadlased leidsid augustis avaldatud uuringu kohaselt, et inimestel, kelle kehamassiindeks on üle 30, on 113% suurem risk haiglasse sattuda, 74% suurem risk sattuda intensiivravi osakonda ja 48% suurem risk surra. 2020 ajakirjas Obesity Reviews.

Alguses uskusid tervishoiueksperdid, et rasvumisega inimestel on suurem risk haigestuda raskesse COVID-19-sse, kuna haigus on seotud ka paljude riskifaktoritega, sealhulgas hüpertensioon, südamehaigused, II tüüpi diabeet ning krooniline neeru- ja maksahaigus.

Kuid pärast nende tegurite kontrollimist leidsid teadlased, et rasvunud inimestel on endiselt suurem risk COVID-19 tekkeks, ütles dr Rekha Kumar, Ameerika rasvumismeditsiini nõukogu meditsiinidirektor ja Weill Cornell Medicine’i kliinilise meditsiini dotsent. Ta ütles, et see võib osaliselt olla tingitud liigsest rasvkoest, mis tekitab rohkem põletikku.

Riikliku südame-, kopsu- ja vereinstituudi andmetel võib mõnel patsiendil olla ka rasvumise hüpoventilatsiooni sündroom, hingamishäire, mis põhjustab veres liiga palju süsinikdioksiidi ja liiga vähe hapnikku.

"See ei tulene raskuse kandmisest," ütles ülekaalulisuse meditsiini assotsiatsiooni valitud president dr Ethan Lazarus. "Nende kopsud on piiratud, nii et nad ei saa vajaliku hapniku saamiseks laieneda." See seab nad täiendavasse ohtu COVID-19 tüsistuste tekkeks.

Avastage kõrge vererõhu lahendus, mida olete otsinud Welltone’i veebisaidilt: https://welltone-website.com/ .

Terviseeksperdid väidavad, et rasvumisega patsientidel on ka nõrgenenud immuunsüsteem, mis muudab nad mitte ainult vastuvõtlikumaks nakkushaigustele, vaid raskendab ka nende vastu võitlemist.

Rasvumine võib muuta immuunrakkude metaboolset seisundit ja nende toimimist, ütles dr Nancie MacIver, Duke’i ülikooli meditsiinikooli dotsent. Liigne põletik võib viidata immuunsüsteemi talitlushäiretele.

Rasvumine ja COVID-19 vaktsiin

Rasvunud patsientide muutunud immuunsüsteem on pannud eksperdid muretsema oma vastuse pärast COVID-19 vaktsiinile, eriti kuna varasemad uuringud on näidanud, et nad ei pruugi gripivaktsiinidele nii hästi reageerida.

Ajakirjas International Journal of Obesity avaldatud 2017. aasta uuringu kohaselt leidsid UNC Chapel Hilli teadlased, et vaktsineeritud inimeste seas oli peaaegu 10% rasvunud patsientidest grippi nakatunud, võrreldes umbes 5% madalama KMI-ga osalejatega.

Kuid tervishoiueksperdid väidavad, et rasvunud patsiente ei tohiks heidutada ja nad soovitavad neil hankida COVID-19 vaktsiin, kui see on neile kättesaadav.

"Inimesed peaksid mõistma erinevust ebatõhususe ja vähenenud efektiivsuse vahel," ütles Kumar. "Isegi kui vaktsiin toimib vähem, on see siiski parem kui intensiivraviosakonnas kriitiliselt haigestunud inimene."

Vajalik on mure, kuna rasvunud patsiendina võivad teised temataolised pandeemia ajal ravi edasi lükata, kuna tervishoiusüsteemis on aastakümneid kestnud kaalukalduvus.

Rasvumise teadlikkuse nädal ja kaalu kallutamine

Kaalukalduvus meditsiinikeskkonnas avaldub lugematul hulgal, alustades halvasti istuvatest hommikumantlitest ja patsientide kaalumisest avalikes kohtades kuni eluohtliku haiguse valesti diagnoosimiseni, kuna arst ei suuda inimese ülekaalust mööda vaadata.

Pärast aastaid kestnud kaaluloenguid ja halbu kogemusi arstide juures, võtavad paljud patsiendid selle eelarvamuse arvesse ning väldivad üldse ravi või ennetavat hooldust, ütles James Zervios, Obesity Action Coalitioni turunduse ja kommunikatsiooni asepresident.

Nece lükkas oma mammogrammi 15 aasta võrra edasi, et vältida arstivisiidiga kaasnevat stressi ja piinlikkust.

"Sa väsid sellega tegelemisest," ütles ta. "Sa väsid häbist ja süüst, mis sulle osaks saavad, ja see ei aita."

Kuid laupäeval lõppeval ülekaalulisuse hooldusnädalal soovivad propageerijad, nagu Zervios ja Nece, levitada teadlikkust, et rasvumine ei ole ainult käitumishaigus ning seda võivad mõjutada geneetika, hormoonid ja isegi ravimid.

Samuti kutsuvad nad üles rasvumisega inimestel vaatamata kaalule, eriti pandeemia ajal, otsima abi tervishoiuteenuste osutajatelt.

"Julgustame inimesi meeles pidama, et nad on väärt hoolitsust, mida nad väärivad, ja ärge võtke sellist eelarvamust ega tegele sellega," ütles Zervios. "Igaüks väärib, et neid koheldaks väärikalt ja lugupidavalt."

Jälgige Adrianna Rodriguezit Twitteris: @AdriannaUSAT.

USA TODAY tervise- ja patsiendiohutuse tagamine on osaliselt võimalik tänu Masimo tervishoiu eetika, innovatsiooni ja konkurentsi fondi toetusele. Masimo fond ei anna toimetuslikku sisendit.

Kolmeaastane Ava oli pidevalt haige. Tema igemed olid põletikulised ja iga kord, kui ta sai põlve kraabitud, muutus see ohtlikuks infektsiooniks.

Tema vanemad, Alicia ja Jon Langenhop, olid oma kolmanda lapsega rasedad, kui said teada, et Ava sümptomitest lisandus üliharuldane pärilik valgevereliblede häire, mida nimetatakse leukotsüütide adhesioonipuudulikkuseks-1. Kuigi antibiootikumid ja viirusevastased ravimid võisid tema eluiga pikendada, peeti haigust surmavaks, tavaliselt enne lasteaeda.

Arstid ütlesid Langenhopidele, et Ava peamine lootus oli luuüdi siirdamine kelleltki, kes sobis hästi, tõenäoliselt vend või õde.

Kaheaastane Olivia oli pärinud sama haiguse, mis tema suur õde. Ta oli ka nakkustega haiglasse viidud.

Beebi Alicia kõhus oleks tüdrukute parim lootus. Kuna mõlemad vanemad olid haruldase geneetilise mutatsiooni kandjad, oli ka vastsündinul, poisil, 25% tõenäosus selle pärimiseks.

Alicia oli veel eelmise aasta oktoobris haiglas, kui nad avastasid, et laps Landonil on mutatsioon. Umbes samal ajal sai paar teada Californias toimunud uurimistööst.

Arstid võtavad iga lapse vererakud, fikseerivad mutatsiooni ja tagastavad need. See peaks olema püsiv lahendus, väiksema riskiga kui luuüdi siirdamine, sest terved rakud oleksid nende omad, nii et nende keha ei lükkaks neid võõrana tagasi.

Seda lähenemist prooviti siiski ainult ühel lapsel.

Seda tüüpi uuringud jõuavad patsientideni peaaegu kaks aastakümmet pärast seda, kui president George W. Bush keelas tüvirakkude uurimise föderaalse rahastamise ja 16 aastat pärast seda, kui California elanikud kiitsid heaks enda maksutõusu teadusuuringute toetamiseks.

Teisipäevase hääletuse 14. ettepanek küsib, kas kalifornialased soovivad seda tööd jätkata, eraldades järgmise kolme aastakümne jooksul tüvirakkude uurimistööks 5,5 miljardit dollarit.

Tüvirakke on kasutatud haruldaste haiguste, nagu raske kombineeritud immuunpuudulikkuse, tuntud ka kui "mullipoisi haigus", raviks ning neid testitakse sagedamini esinevate haigusseisundite puhul, nagu Parkinsoni tõbi, kollatähni degeneratsioon, I tüüpi diabeet ja isegi südamehaigused.

"Isegi kui valmisolekus olevate asjade alamhulk läheb lõpuni, muudab see maailma patsientide jaoks, kellel pole praegu muid häid võimalusi," ütles Dallase tüvirakubioloog Sean Morrison.

"Praegu on selles valdkonnas pöördeline aeg," ütles San Franciscos asuva mittetulundusliku uurimisorganisatsiooni Gladstone Institutes president dr Deepak Srivastava. "Me tunneme, et oleme pöördepunktis, kus pärast aastatepikkust avastamist ja teadmiste aluse loomist oleme lõpuks punktis, kus mitmed lähenemisviisid jõuavad kliiniliste uuringuteni."

Jälgige võltsravi

Tüvirakuteraapiad ei ole nii kaugele arenenud, nagu väidavad mõned kallist ravi pakkuvad kliinikud.

Näiteks tüvirakkude süstimine põlve ei ole teaduslikult tõestatud, et see oleks ohutu ega tõhus, kuid mõned kliinikud nõuavad protseduuri eest tuhandeid dollareid.

"Kogu maailmas, sealhulgas Ameerika Ühendriikides, on palju kliinikuid, mis jätkavad tõestamata tüvirakuteraapiate turustamist," ütles Kanada Alberta ülikooli õigusteaduse ja rahvatervise professor Timothy Caulfield. "Nad kasutavad seda valdkonda ümbritsenud põnevust, et edendada tooteid, mida hea teadus ei toeta. Tõepoolest, endiselt pole palju tüvirakuteraapiaid, mis oleksid laialdaseks kliiniliseks kasutamiseks valmis."

Üks viis head teadust petuskeemidest eristada, ütles Morrison, on vaadata, mida lubatakse. Ta ütles, et kõik, kes pakuvad samade "mitmeotstarbeliste" rakkudega erinevaid vaevusi ravida, müüvad ussiõli.

Ta ütles, et tüvirakke on väga erinevaid – embrüonaalsed tüvirakud, indutseeritud pluripotentsed tüvirakud, somaatilised rakud jne – ja on keeruline välja mõelda, mida millise haiguse vastu kasutada.

"Iga haigus on erinev väljakutsete kogum ja me kulutame aastaid, püüdes välja töötada ohutuid ja tõhusaid ravimeetodeid," ütles Morrison, kes juhib teadusorganisatsiooni Rahvusvahelise Tüvirakkude Uurimise Ühingu avaliku poliitika komiteed. "Kui ettevõte esitab väiteid universaalse ravi kohta, millega saab ravida kõike, on see kindel märk sellest, et nad lihtsalt üritavad teie raha ära võtta."

Tüvirakud Californias

Mitmed USA TODAY küsitletud teadlased ütlesid, et riiklik rahastamine aitas Californial olla ülemaailmse tüvirakkude uurimise esirinnas.

George Daley, tüvirakkude bioloog, kes on Harvardi meditsiinikooli dekaan, ütles, et on kade California teadlaste peale, kellel on juurdepääs sellele rahapadale.

"California on alati olnud väga põnev koht teadusega tegelemiseks, kuid enne (maksumaksja rahastamine) ei olnud see just see koht, mis tüvirakkude teaduse jõuallikana esimesena keele otsas," ütles ta. ütles. "Kuid pole mingit võimalust, et täna ei oleks see esikolmikus."

Selle valdkonna ülemaailmne liider Daley ütles, et tema arvates õhutas rahastamine entusiasmi tüvirakkude uurimise vastu laiemalt. "Kogu põnevus tüvirakubioloogia valdkonnas on osa põhjusest, miks näete vähiravi ja eelseisvaid ravisid laastavatest haigustest, nagu sirprakuline aneemia," ütles ta.

Kuigi tüvirakuteraapia pole veel kedagi ratastoolist välja toonud, jätkub tema sõnul olulised uuringud, mis võivad lõpuks muuta halvatud patsientide elu. "Kui meil kulub rohkem aega, kui inimesed eeldasid, on see lihtsalt teaduse tempo," ütles ta.

Doug Meltoni Harvardi laboris alustatud uuringud võivad peagi muuta I tüüpi diabeedi ravi revolutsiooniliseks, vabastades patsiendid vajadusest endale igapäevaselt insuliini süstida.

Kardioloog Srivastava tunnistas, et föderaalse rahastamisega valdkond veetis rohkem kui kümme aastat südame tüvirakkude ravi, mis kunagi ei õnnestunud, võib-olla seetõttu, et need ei olnud üldse tüvirakud.

Nüüd on tema labor ja teised muutnud tõelisi tüvirakke peksvateks südamerakkudeks, ütles ta, mis peaks ühel päeval suutma taastada südameataki tõttu kahjustatud kude.

Srivastava ütles, et valdkonna suur kitsaskoht on rakkude täielik küpsemine tassis. Teadlased võivad muuta tüvirakud erinevat tüüpi ebaküpseteks rakkudeks – neuroniteks, südamerakkudeks, võrkkesta rakkudeks –, kuid need jäävad sellesse lootelaadsesse olekusse kinni.

Ta ütles, et tüvirakkudest pärinevad südamerakud võivad põhjustada rütmihäireid, kuna need erinevad elektriliselt normaalsetest küpsetest rakkudest.

Contents